Informace o proběhlém semináři IKSP
Institut pro kriminologii a sociální prevenci uspořádal dne 17. října 2024 v Praze odborný seminář (workshop) s názvem "Děti mladší patnácti let v systému soudnictví ve věcech mládeže ", na kterém byly představeny výsledky tříletého výzkumného projektů IKSP. Semináře se zúčastnila téměř stovka účastníků z řad soudců, státních zástupců, pracovníků Probační a mediační služby, OSPOD a dalších odborníků. Diskutovány zde byly i aktuální poznatky o situaci v této oblasti po novelizaci zákona o soudnictví ve věcech mládeže, účinné od 1. 7. 2024, která by měla přinést zlepšení v některých problémových oblastech. Seminářem provázel a následnou diskusi moderoval ředitel IKSP JUDr. Petr Zeman, Ph.D., který pronesl i úvodní slovo. Na úvod semináře promluvil také náměstek ministra spravedlnosti Mgr. Karel Dvořák.
Cílem výzkumu bylo popsat a zhodnotit situaci v oblasti zacházení s dětmi mladšími patnácti let v systému soudnictví ve věcech mládeže, zejména to, do jaké míry jsou naplňovány základní účel a principy vymezené v zákoně o soudnictví ve věcech mládeže (ZSM). O těchto aspektech na semináři promluvila odborná řešitelka projektu JUDr. Jana Hulmáková, Ph.D. Z výzkumu vyplynulo, že v systému soudnictví ve věcech mládeže dlouhodobě existují významné problémy, které komplikují naplňování účelu ZSM. Jednalo se například o problém s tím, že se před soud pro mládež dostávaly děti pro bagatelní formy kriminality, u kterých nebyla potřeba výraznější výchovná intervence, dobu mezi spácháním činu a pravomocným rozhodnutím soudu o uložení opatření, nedostatečnou aplikaci restorativních postupů a zapojení PMS před rozhodnutím o uložení opatření, o rezervy v oblasti zjišťování dostatečného rozsahu informací potřebných pro výběr adekvátního opatření či o reálnou dostupnost některých forem intervence. Podle zjištění z výzkumu chybějí zejména znalci v oblasti dětské psychiatrie a dětské psychologie pro účely řízení, a také dostupnost odpovídajících forem intervence, zejména v oblasti psychiatrické, psychologické a adiktologické péče. Zjištěny byly též problémy s výkonem již uložených opatření, včetně ochranné výchovy. Na místě je podle závěrů výzkumu také otevřít i diskusi o tom, zda nevyjmout z působnosti ZSM děti, které v době spáchání činu nedovršily 10 let.
O problematice rychlosti řízení ve světle statistik, analýzy spisů a stanovisek expertů promluvil na semináři člen výzkumného týmu Mgr. Jiří Vlach. Mgr. Eva Biedermanová pak ve svém příspěvku vyzvihla důraz na rozvoj spolupráce všech významných aktérů, kteří se věnují dětem v konfliktu se zákonem, včetně např. zajištění udržitelnosti a podpory rozvoje platforem, jako jsou např. Týmy pro mládež na místní úrovni, a také zaměření na rozvoj programů primární a sekundární prevence.
PhDr. Jan Tomášek, Ph.D. na semináři prezentoval trendy v násilné kriminalitě dětí mladších 15 let a témata související s hranicí trestní odpovědnosti, která byla rovněž obsahem výzkumu. Výsledky této části výzkumu nepotvrdily obecně rozšířený a masmédii někdy prezentovaný názor, že agresivita dětí stoupá a násilné skutky jsou páchány stále surovějším a bezohlednějším způsobem. Tento negativní trend nelze na základě dat z provedeného výzkumu potvrdit.
O nové koncepci řízení ve věcech dětí mladších 15 let, včetně nástinu konkrétních výkladových problémů souvisejících s novelizací ZSM, promluvila na semináři soudkyně Milada Šámalová z Nejvyššího soudu. Zkušenosti z dvaceti let zákona o soudnictví ve věcech mládeže z pohledu státního zastupitelství a také jejich pohled na řešení otázek, které se již v praxi objevují po novelizaci ZSM, prezentovali Jana Zezulová z Nejvyššího státního zastupitelství a Milan Šimek z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, kteří byli zároveň členy pracovní skupiny pro přípravu zmíněné novelizace. O naplňování základních zásad zákona z pohledu Probační a mediační služby ČR promluvila Kamila Špejrová z Ředitelství PMS. Ta zdůraznila restorativní, resocializační a preventivní účel řízení a opatření ukládaných dětem. Zároveň apelovala na přítomné odborníky ostatních profesí v systému, aby využili změn v ZSM, které by měly usnadnit zapojení PMS a realizaci restorativních postupů v řízení, k prohloubení spolupráce s PMS již před rozhodnutím o uložení opatření.
Poznatky z výzkumného projektu a jednotlivé příspěvky byly diskutovány s přítomnými účastníky z řad soudců, státních zástupců, pracovníků Probační a mediační služby, OSPOD a dalších odborníků. Diskuse přinesla řadu zajímavých podnětů pro rozvoj spolupráce zapojených aktérů v rámci soudnictví ve věcech mládeže.
V případě zájmu o podrobnější informace o semináři či výzkumném projektu IKSP se můžete obrátit na odpovědnou řešitelku:
JUDr. Jana Hulmáková, Ph.D. - JHulmakova@iksp.justice.cz

