Historie
Česká kriminologie vznikající v první polovině dvacátého století byla převážně reprezentována právníky a sociology, kteří začali uplatňovat kriminologické přístupy k problémům zločinnosti. Kriminologie fungovala především v podobě teoretické reflexe zločinnosti a empirický přístup se vyznačoval převážně využíváním statistických dat. Přirozenou cestou se tak formovaly slibné základy k etablování kriminologie jako svébytného a specializovaného vědního oboru. Nicméně osudy kriminologie byly velmi podstatně ovlivněny a mnohdy negativně postiženy historickým a politickým vývojem, kterým česká společnost procházela.
Vývoj kriminologie, rozvíjené v době první republiky zejména na akademické půdě, byl nejprve brutálně přerušen nacistickou okupací a uzavřením českých vysokých škol a následně deformací humanitních oborů po roce 1948, která se nevyhnula ani kriminologii. Kriminologie byla z hlediska oficiální ideologie prohlášena po roce 1948 za zbytečnou vědu, neboť zločin v období socialismu byl interpretován jako dočasný přežitek třídní společnosti, který s rozvojem společnosti beztřídní a nových společenských podmínek sám vymizí. Vývoj kriminality ale zdaleka neodpovídal ideologickým schématům a na problémy existující trestné činnosti nešlo reagovat pouze prohlášeními, ale přijímáním praktických opatření. I tehdejší režim nakonec musel připustit, že praktická řešení se musí opírat o poznatkovou základnu.
I tato potřeba byla podnětem k ustavení pracoviště kriminologického výzkumu. Vznik organizační základny kriminologického výzkumu představoval v atmosféře tehdejšího režimu, poznamenané ideologizací základních otázek kriminality, nesporný pokrok a z odborného hlediska průlom v chápání kriminality, která opět mohla být pojímána jako složitý a trvalý společenský problém. K vytvoření této skromné základny vedla ovšem spíše poznaná potřeba než náklonnost k oboru, který je ze své povahy vždy oborem kritickým.
V roce 1960 byl konstituován Vědeckovýzkumný ústav kriminalistiky, původně jako ústav tří resortů - Generální prokuratury, Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva vnitra. V jeho rámci se začaly rozvíjet i kriminologické výzkumy. Po roce 1966 došlo spolu se změnou názvu instituce na Výzkumný ústav kriminologický při Generální prokuratuře (VÚK) již k výlučné orientaci na kriminologický výzkum. Počátky činnosti ústavu byly spojeny s hledáním odpovědí na základní otázky teoretické i metodologické a již v této době se ústav například rozhodujícím způsobem zasloužil o zavedení systému postpenitenciární péče v Československu. Mezi výzkumy realizované ve VÚK, které v řadě věcí pozitivně ovlivnily tehdejší represivně orientovanou trestní politiku, patřily poznatky z výzkumů osobnosti pachatele, delikventní mládeže, predelikvence, kriminální recidivy, nealkoholové toxikománie a statistických analýz kriminality.
Prvním ředitelem ústavu byl profesor JUDr. Ladislav Schubert, DrSc. (*1912 +1990). V roce 1967 nastoupil na pozici ředitele profesor JUDr. Oto Novotný (*1928 +2020) a i přes relativně nepočetné personální obsazení ústavu, které činilo okolo 12 až 14 pracovníků, podněty a výzkumná činnost VÚK stály za návrhy konkrétních řešení, např. vůči kompetencím prokuratury, činnosti a organizaci soudů, nutnosti úprav trestního práva, ale i k obecným otázkám sociální politiky nebo k přesunu vězeňství do resortu Ministerstva spravedlnosti, k rozvoji postpenitenciární péče a ustavení funkce sociálních kurátorů. Pod vedením prof. Novotného se VÚK významně angažoval i v tehdejších společenských trendech; v letech 1968—1969 vystupoval VÚK na podporu Pražského jara.
V období tzv. normalizace po roce 1970 ideologický tlak významně zesílil, ústav byl obviněn z nemarxistických postupů a praktik a někteří výzkumní pracovníci byli přinuceni odejít. Týkalo se to také ředitele prof. Novotného. V letech 1971—1973 vedl ústav JUDr. Oldřich Suchý (*1892 +1973) a po něm dlouhou dobu prof. JUDr. Jiří Nezkusil (*1928 +2013). Nicméně zásluhou více výzkumných pracovníků se i v té době udržovala tradice empirického výzkumu a byly vytvořeny zajímavé poznatky. Jako hlavní směry byly tehdy vytyčeny výzkumy dynamiky a struktury kriminality, prognóz kriminality, společenského právního vědomí, osobnosti pachatele, recidivních pachatelů a mladistvých delikventů. Zásadní bylo, že se kriminalita nadále interpretovala jako složitý sociálně podmíněný jev; nedošlo tedy zcela k návratu ke hrubým ideologickým zjednodušením jako v padesátých letech.
Institut pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) je tedy pokračovatelem Výzkumného ústavu kriminologického. Díky této tradici a návaznosti je jedním z nejstarších kriminologických výzkumných ústavů v Evropě. K významným počinům, na nichž se IKSP počátkem devadesátých let podílel, patří formulace výzvy Československého helsinského výboru Právo občanů na bezpečnost, která analyzovala vývoj situace v oblasti kriminality a navrhovala celou řadu konkrétních krátkodobých i koncepčních opatření k ochraně před rostoucí kriminalitou a k její kontrole a prevenci. V počátku devadesátých let se výzkumná činnost IKSP zaměřovala více na krátkodobé projekty výzkumu ve snaze přinášet rychlé poznatky k aktuálním problémům. Postupně se ale prosazovala snaha propojit tyto výzkumy s řešením dlouhodoběji koncipovaných výzkumných projektů, jejichž realizace je páteří současného vědeckého programu IKSP.
V letech 2000—2020 zastával funkci ředitele PhDr. Miroslav Scheinost, současným ředitelem IKSP je JUDr. Petr Zeman, Ph.D.
-
Počátek kriminologického výzkumu a IKSP - vznik Vědeckovýzkumného ústavu kriminalistiky
-
První ředitel: prof. JUDr. Ladislav Schubert, DrSc. (1912–1990)
-
Změna názvu na Výzkumný ústav kriminologický (VÚK), orientace výhradně na kriminologický výzkum
-
Ředitel JUDr. Oto Novotný (1928—2020)
-
Ředitel JUDr. Oldřich Suchý (1892–1973)
-
Ředitel prof. JUDr. Jiří Nezkusil (1928–2013)
-
Ředitel JUDr. et PhDr. Otakar Osmančík (1932–2012)
-
Změna názvu na Institut pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP)
-
IKSP převeden z působnosti Generální prokuratury do resortu Ministerstva spravedlnosti ČR
-
Ředitel PhDr. Miroslav Scheinost
-
Ředitel JUDr. Petr Zeman, Ph.D.