Vědecká rada IKSP
Vědecká rada je poradním sborem ředitele Institutu. Je složená z externích odborníků z teorie i praxe relevantních oborů a jejím úkolem je projednávat zásadní otázky činnosti a vědeckého rozvoje Institutu, včetně střednědobých plánů výzkumné činnosti, a vyjadřovat se k odborným poznatkům a doporučením pro praxi.
Vědecká rada zároveň plní funkci vědecké redakce pro účely ediční činnosti Institutu. Členy rady jmenuje a odvolává ředitel IKSP, který též vydává její jednací řád.
Za členství v radě nenáleží odměna ani náhrada případných souvisejících nákladů.
Předseda Vědecké rady IKSP:
- JUDr. Miroslav Růžička, Ph.D. (Nejvyšší státní zastupitelství)
Předseda vědecké rady Institutu dlouhodobě působí na Nejvyšším státním zastupitelství. Zaměřuje se především na oblast trestního práva procesního a vývoj trestné činnosti. Je autorem řady publikací věnovaných např. přípravnému řízení a podílel se na zpracování komentářů k trestnímu zákoníku a trestnímu řádu. Je členem redakčních rad odborných časopisů, jako je Trestněprávní revue nebo Státní zastupitelství a působí ve vědecké radě Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Ústavu soudního inženýrství v Brně.
Čestní členové:
- prof. JUDr. Václav Pavlíček, CSc. (Právnická fakulta UK)
Je předním odborníkem na české ústavní právo a autorem řady publikací. Byl proděkanem Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kde stále působí na katedře ústavního práva. Je také předsedou správní rady Hlávkovy nadace. - JUDr. Stanislav Rizman (emeritní předseda trestního kolegia Nejvyššího soudu ČR) Funkci předsedy trestního kolegia Nejvyššího soudu České republiky vykonával do roku 2005.
Další členové Vědecké rady IKSP:
- Prof. Michael Benes (emeritní profesor RMIT Melbourne)
Je emeritním profesorem kriminologie na univerzitě Royal Melbourne Institut of Technology (Victoria, Australie). Jako akademický pracovník se v oblasti trestního práva a spravedlnosti věnoval hlavně tématům jako je prevence kriminality, mezinárodní lidská práva nebo viktimologie. Kromě svého působení na Melbournské univerzitě, přednášel také v Evropě nebo v Asii, působil jako konzultant a poradce pro soudnictví nad mládeží na Ministerstvu sociálních služeb státu Victoria. Je výkonným členem Australian Crime Prevention Council (výbor pro prevenci kriminality), kde v minulosti zastával funkci prezidenta. - PhDr. Hedvika Boukalová, Ph.D. (Filozofická fakulta UK, Policejní prezidum)
Je řešitelkou či spoluřešitelkou mezinárodních projektů s tématikou psychologie mimořádných událostí a psychosociální krizové intervence. Na Policejním prezidiu Policie ČR v současné době pracuje jako policejní psycholožka, je také soudní znalkyní. Během svého působení na FF UK v Praze (katedra psychologie) se věnovala např. oblasti psychologické podpory při vyšetřování trestných činů a kriminalní psychologii. Je autorků řady odborných publikací. - doc. PhDr. Jiří Buriánek, CSc. (Filozofická fakulta UK)
Více jak dvacet let (1991–2013) zastával pozici vedoucího katedry sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Věnuje se především metodologii sociologického výzkumu a kriminologii, zejména problematice sociálních aktérů a mládeže. Je řešitelem či spoluřešitelem řady mezinárodních projektů i projektů GA ČR a TA ČR. Je také zakládajícím členem a předsedou České kriminologické společnosti. - JUDr. Jaromír Hořák, Ph.D. (Právnická fakulta UK)
Specializuje se na trestní právo a kriminologii. Působil jako asistent soudců Ústavního soudu. Dlouhodobě je jeho hlavním působištěm Právnická fakulta Univerzity Karlovy, kde se podílí na profesní přípravě nastupující právnické garnitury. - prof. JUDr. Věra Kalvodová, Dr. (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
Od roku 2002 je poradkyní trestního kolegia Nejvyššího soudu České republiky. Trestní právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity vyučuje od roku 1990, kde působí nyní jako vedoucí katedry trestního práva. Je významnou odbornicí na trestní právo a autorkou řady publikací, učebnic i komentářů k zákonům. Působí např. jako členka kontrolní rady GAČR, členka řídícího výboru České národní skupiny AIDP, členka komise pro nový trestní řád a Rady pro probaci a mediaci. - prof. JUDr. Vladimír Kratochvíl, CSc. (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
Působil jako vedoucí katedry trestního práva PF MU v Brně a zásadně se zasloužil o rozvoj katedry. Je autorem mnoha vědeckých publikací v oboru trestního práva, soustředil se na problematiku základů trestní odpovědnosti, zásad trestního řízení nebo institut vazby. Je poradcem trestního kolegia Nejvyššího soudu a členem redakčních rad odborných časopisů. - prof. PhDr. Gabriela Lubelcová, CSc. (Filozofická fakulta UK Bratislava)
Je akademickým pracovníkem na katedře sociologie Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Věnuje se analýze kriminality se zaměřením na její sociálním podmíněnost, strategiím sociální intervence a sociální politice. Je členkou vědecké rady Sociologického ústavu Slovenské Akademie Věd a Komisie Vedeckej grantovej agentúry Ministerstva školství SR a Slovenské Akademie Věd pro společenské vědy. - prof. JUDr. Jan Musil, CSc. (emeritní soudce Ústavního soudu ČR)
Po dvě funkční období byl soudcem Ústavního soudu ČR. Je bývalým vedoucím katedry trestního práva PF UK a rektorem a prorektorem Policejní akademie České republiky. Publikoval řadu odborných statí, je členem několika vědeckých rad univerzit a také dřívějším předsedou vědecké rady IKSP. - JUDr. František Púry, Ph.D. (předseda trestního kolegia Nejvyššího soudu ČR)
Je soudcem nejvyššího soudu ČR, kde je od roku 2016 předsedou trestního kolegia. Od začátku svého působení na Nejvyšším soudu ČR se specializuje zejména na hospodářskou a majetkovou kriminalitu. Je uznávaným odborníkem v oblasti trestního práva, za což obrdžel v roce 2018 cenu Právník roku. Je autorem řady článků v odborném tisku a publikací z oboru trestního práva hmotného i procesního (např. komentářů k zákonům a učebnic trestního práva hmotného i procesního). Působí rovněž v redakčních radách některých odborných časopisů a podílí se na výuce studentů právnických fakult na UK a MU v Brně. - prof. JUDr. Helena Válková, CSc. (Filozofická fakulta UK)
Přednášela na Právnické a na Filozofické fakultě UK, zasloužila se o vybudování katedry trestního práva na PF ZČU v Plzni. Je bývalou rektorkou Vysoké školy podnikání a práva. Významně přispěla k ustavení Probační a mediační služby ČR a ke vzniku zákona o soudnictví ve věcech mládeže. V letech 2014 a 2015 byla ministryní spravedlnosti ČR. Je spoluzakladatelkou České kriminologické společnosti. - doc. JUDr. Ivana Zoubková, CSc. (Policejní akademie ČR)
Specializuje se na právní aspekty týkající se bezpečnosti a spravedlnosti. Zaměřuje se na problematiku kriminologie, prevence kriminality, mládeže, hospodářské kriminality a trestního práva. Je proděkankou pro vědu a výzkum na bezpečnostně právní fakultě Policejní akademie v Praze, externě spolupracuje s katedrou trestního práva PF UK.