Mezinárodní spolupráce
Pro zahraniční či mezinárodní výzkumná pracoviště, odborné společnosti a vládní i nevládní organizace je IKSP obvyklým partnerem pro získávání relevantních poznatků o stavu a vývoji kriminality a souvisejících jevů v ČR, o systému a fungování české trestní justice apod.
Zapojení do mezinárodních pracovních skupin, platforem a projektů
Jako jediné pracoviště v ČR, zabývající se systematicky výzkumem v oblasti kriminologie a trestní justice, bývá IKSP adresátem žádostí o zapojení do různých mezinárodních projektů v souvisejících oblastech, v nichž se počítá s účastí partnera z ČR. Hlavním cílem zapojení IKSP do podobných aktivit je přispět k plnění úkolů, které pro Českou republiku vyplývají z mezinárodních závazků či členství v mezinárodních institucích, a reprezentovat českou kriminologii a resort justice v zahraničí.
Pracovníci IKSP jsou v rámci svých pracovních a výzkumných aktivit v IKSP tímto způsobem zapojeni například do následujících mezinárodních aktivit:
pozice národního korespondenta projektu The European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics. Tento kontinuální projekt byl založen v roce 1996 z iniciativy Rady Evropy a je podporovaný také ze strany EU. V rámci něho jsou v několikaletých cyklech vydávány obsáhlé ročenky s daty o kriminalitě a trestní justici v evropských zemích, a to v jednotné struktuře.
členství v meziresortní skupině k implementaci mezinárodní klasifikace trestných činů pro statistické účely (International Classification of Crime for Statistical Purposes – ICCS). Projekt Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNIDC), kde je národním gestorem Český statistický úřad.
členství v řídícím výboru projektu Cultures Of Victimology: understanding processes of victimization across Europe. Jde o celoevropský projekt organizace The European Cooperation in Science and Technology (COST), podporované ze strany EU, k jehož cílům patří zvýšení znalostí o problematice obětí trestné činnosti a viktimizace v evropských zemích.
- členství v národní skupině mezinárodního projektu Restorative Justice: Strategies for Change. Jde o projekt, který vznikl v roce 2019 jako společná platforma Evropského fóra pro restorativní justici (European Forum for Restorative Justice) a devíti evropských států, jehož hlavním cílem je podpořit rozvoj restorativní justice na úrovni jednotlivých států, vzájemně sdílet zkušenosti, aktivizovat jednotlivé aktéry na poli trestní justice a vytvářet národní strategii pro široké uplatnění restorativní justice.
Spolupráce IKSP se zahraničím*
Vzhledem k předmětu činnosti IKSP jsme kontaktováni představiteli zahraničních výzkumných organizací, složek trestní justice, orgánů státní správy, akademických pracovišť či nestátních neziskových organizací, kteří jsou na návštěvě ČR, se žádostí o zprostředkování informací o kriminologickém výzkumu, kriminalitě a trestní justici v ČR. Tyto kontakty mívají podobu přednášek, besed či vystoupení na akcích, pořádaných pro zahraniční účastníky jinými organizacemi.
V některých případech zahraniční partner projeví zájem tento druh spolupráce určitým způsobem formalizovat. V současnosti tak má IKSP uzavřeno memorandum/dohodu o spolupráci v této oblasti s Generálním ředitelstvím Sboru vězeňské a justiční stráže SR, Právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislavě, a Odborem prevence kriminality Ministerstva spravedlnosti Korejské republiky.
* IKSP jako resortní výzkumná organizace se nepodílí na přímém zastupování Ministerstva spravedlnosti či České republiky na jednání unijních či jiných mezinárodních institucí a orgánů. Pokud jde o přípravu různých podkladů s mezinárodní tématikou, v případě potřeby a týkají-li se problematiky, jíž se zabýváme, poskytuje je IKSP Ministerstvu spravedlnosti zpravidla na jeho žádost a prostřednictvím jeho příslušné sekce.
Členství v mezinárodních odborných společnostech a institucích
V současnosti je IKSP členem:
Mezinárodní kriminologické společnosti (International Society of Criminology - ISC). ISC je organizace sdružující kriminology a kriminologické instituce po celém světě. IKSP je jejím kolektivním členem, což mu umožňuje široké kontakty s rozvojem oboru, výsledky bádání a s aktuálními podněty kriminologie ve vztahu k trestní justici a trestnímu právu.
Mezinárodní společnosti pro trestní právo (Association Internationale de Droit Pénal – AIDP). Tato mezinárodní odborná instituce v oblastech trestní politiky a kodifikace trestního práva, komparativní trestní justice, mezinárodního trestního práva a lidských práv v trestní justici. IKSP je kolektivním členem AIDP, což mu přináší možnost nejen sledovat tendence ve vývoji a pojetí trestního práva, ale také se na tvorbě těchto tendencí podílet. Navíc IKSP plní roli organizačního zázemí České národní skupiny AIDP, jeho zástupce je členem řídícího výboru a tajemníkem národní skupiny.
Mezinárodní viktimologické společnosti (World Society of Victimology – WSV).Tato společnost rozvíjí a podporuje výzkum týkající se obětí trestné činnosti; jedná se o neziskovou nevládní organizaci s poradním statusem při Ekonomické a sociální radě OSN a při Radě Evropy. Českou republiku zastupuje v této organizaci pouze IKSP.
Mezinárodní vědecké a odborné poradní rady Programu OSN pro prevenci kriminality a trestní justici (International Scientific and Professional Advisory Council of the United Nations Crime Prevention and Criminal Justice Programme – ISPAC). Jejím cílem je napomáhat efektivnějšímu prosazování programu OSN pro prevenci kriminality a trestní justici prostřednictvím vědeckých institucí a mezinárodních organizací, jejichž činnost zasahuje do této oblasti.
Evropské sítě prevence kriminality (European Crime Prevention Network – EUCPN). Činnost této organizace přispívá k rozvoji různých aspektů prevence kriminality na úrovni EU a podporuje preventivní aktivity na místní a národní úrovni v jednotlivých státech EU.
Jednotliví pracovníci IKSP jsou dále individuálními členy některých dalších mezinárodních odborných organizací, jako jsou European Society for Social Drug Research (ESSD), The Colloquium Group on Cross-border Crime in Europe, či European Working Group on Organisational Crime (EUROC).
Výzkumné potřeby resortu spravedlnosti a České republiky financované z mezinárodních zdrojů
Přestože je IKSP resortní výzkumnou organizací, usiluje v rámci svých možností a zejména administrativních kapacit o vícezdrojové financování, jež přináší úspory jeho rozpočtu. Jedním z možných zdrojů financování výzkumné činnosti IKSP mimo rozpočtovou kapitolu Ministerstva spravedlnosti jsou grantové prostředky na realizaci konkrétních výzkumných úkolů, pokrývajících výzkumné potřeby resortu či obecně České republiky, pocházející z mezinárodních zdrojů. V roce 2020 zahájil řešení výzkumného úkolu „Pachatelé a oběti domácího a genderově podmíněného násilí“, což je tzv. předem definovaný projekt, financovaný z programu Norského finančního mechanismu 2014–2021, jehož podoba byla projednána a schválena se zřizovatelem (Ministerstvo spravedlnosti), Ministerstvem financí a norskými donory (PDP7). Jeho dokončení je plánováno v polovině roku 2024.