Ukončené výzkumné úkoly
Výzkumy, které byly realizovány v předchozím období, byly Institutu stanoveny Ministerstvem spravedlnosti ve Střednědobém plánu výzkumné činnosti IKSP na období 2020 až 2023, který zohledňoval koncepční vládní dokumenty, jako jsou Koncepce vězeňství do roku 2025, Koncepce rozvoje probace a mediace do roku 2025, Strategie prevence kriminality v České republice na léta 2016 až 2020, Meziresortní koncepce podpory bezpečnostního výzkumu ČR 2017–2023 s výhledem do roku 2030, Program bezpečnostního výzkumu ČR v letech 2015–2022 a další. V rámci čtyř obsahových směrů bylo řešeno třináct hlavních výzkumných úkolů.
Obsahové směry výzkumných úkolů na období 2020-2023
V rámci obsahových směrů byly připraveny a řešeny konkrétní výzkumné úkoly. Jejich počet i formulace jednotlivých úkolů vycházela mj. ze záměru lépe koncentrovat výzkumnou kapacitu IKSP v rámci čtyřletého období trvání Střednědobého plánu. Výzkumy tak obsahově propojují více aspektů řešených oblastí a témat. Zároveň byly v projektech formulovány jako souhrn dílčích etap a úkolů, což umožnilo přicházet postupně s relevantními poznatky po celou dobu jejich řešení. Do plánu výzkumných úkolů na období 2020 až 2023 bylo zařazeno: třináct projektů + několik dalších výzkumů, které:
- navazovaly z předchozího Střednědobého plánu 2016-2019 (konkrétně výzkumy: "Vyhodnocení implementace elektronického monitoringu" a "Vyhodnocení pilotního projektu Otevřená věznice")
- Ministerstvem spravedlnosti byly schváleny ještě před zahájením Střednědobého plánu výzkumné činnosti (konkrétně výzkum "Pachatelé a oběti domácího a genderově motivovaného násilí" a "Faktory recidivy a proces ukončování kriminální kariéry", který byl připraven ve spolupráci s Akademií věd ČR), a
- jsou stabilní součástí odborné práce IKSP (jako jsou každoroční analýzy vývoje kriminality nebo viktimologický výzkum).
Naprostá většina projektů měla charakter aplikovaného výzkumu pro účely praxe (včetně evaluačních studií).