Informace ze semináře k penologickým výzkumům IKSP
Institut pro kriminologii a sociální prevenci pořádal dne 23. listopadu 2023 odborný seminář s názvem "Svět za mřížemi a jeho proměny: aktuální poznatky z penologických výzkumů IKSP", na kterém byly představeny výsledky dvou výzkumných projektů IKSP.
V prvním bloku, věnovaném výsledkům výzkumu „Uplatňování nové diferenciace ve vězeňství (redukce počtu typů věznic)“, prezentoval výzkumný tým ve složení Mgr. Petra Zhřívalová, Ph.D., Mgr. et Mgr. Tereza Raszková a PhDr. Lucie Háková, Ph.D. svá zjištění týkající se hlavního cíle výzkumu. Tím bylo ověřit, jak se naplnila očekávání spojená s redukcí počtu věznic a novou situací, kdy v rámci věznice s ostrahou umísťuje do jejích jednotlivých oddělení odsouzené sama Vězeňská služba České republiky. Zaznělo, že předmětná vězeňská změna nebyla změnou zásadní, pouze dílčí, byť velmi významnou. Přes možné počáteční obavy odborníků z praxe i zákonodárců není v rozporu s ústavním pořádkem ČR a nevyvolala ani žádný masový odpor ze strany odsouzených. V důsledku změny se však objevují nové problémy, kterým je zapotřebí věnovat pozornost, a to zejména disproporce rozložení odsouzených do jednotlivých stupňů zabezpečení věznice s ostrahou. Oproti předchozímu rozložení v rámci zrušených typů věznic jsou odsouzení více umísťováni do nízkého a vysokého stupně zabezpečení, na úkor stupně středního. Odlišnosti lze zaznamenat i v umísťování mužů a žen, kdy ženy jsou více zastoupeny v nízkém a středním stupni zabezpečení. Výzkumná zjištění IKSP doplnil svým příspěvkem Mgr. Michal Petras z GŘ VS ČR odboru výkonu vazby a trestu, ve kterém představil současnou praxi diferenciace odsouzených.
Druhý blok se zaměřil na výstupy projektu „Penologický výzkum přípravy odsouzených na propuštění“, který realizoval stejný tým jako předchozí výzkum. Účastníky kromě výsledků výzkumu provedl i procesem odborné práce s odsouzeným od jeho nástupu do výkonu trestu odnětí svobody až po propuštění s přesahem do postpenitenciární péče, neboť tímto způsobem je třeba nahlížet na přípravu na propuštění. Jádrem poznatků prezentovaných v této části byly závěry dotazníkového šetření realizovaného mezi sociálními pracovníky a speciálními pedagogy ve vězeňství.
Jako optimistická vyznívají zjištění, že ačkoli se jedná o velmi vytížené pracovníky (průměrný počet odsouzených svěřených jim do péče činí 120, u sociálních pracovníků je to průměrně 156 a u speciálních pedagogů 93 odsouzených), dokáží si v případě potřeby najít čas pro individuální práci s odsouzenými. Na druhé straně by bylo zapotřebí finální fázi přípravy na propuštění realizovanou v tzv. výstupních oddílech více uzpůsobit podmínkám života na svobodě, a to zejména z hlediska stavebního uspořádání a materiálního zabezpečení. Podle výzkumných zjištění by bylo vhodné více zacílit při odborné práci s odsouzenými na jejich motivaci k vedení řádného života. Potenciál opustit kriminální způsob život totiž má významně větší počet odsouzených, než ti, kteří na sobě začali během výkonu trestu odnětí svobody pracovat ve smyslu žádoucí změny.
Zjištění pak doplnili externí spolupracovníci IKSP PhDr. Hedvika Boukalová, Ph.D. (Policie ČR) a PhDr. Mgr. Petr Novák, Ph.D. (Věznice Jiřice, HTF UK), kteří prezentovali závěry psychologických posouzení odsouzených chystajících se na propuštění, zejména s ohledem na dodržení principu penitenciárně-terapeutické responzivity v rámci odborného výstupního zacházení s nimi a jejich strategie reakce na zátěž. Poslední příspěvek semináře, přednesený PhDr. Janem Tomáškem, Ph.D., nabídl pohled na nápravný účinek trestu odnětí svobody z pohledu odsouzených (poznatky z kvalitativní části výzkumného projektu IKSP TAČR TL03000019).
Seminářem provázel a následnou diskusi moderoval ředitel IKSP JUDr. Petr Zeman, Ph.D. a účastnili se ho odborníci z vězeňské praxe i akademické sféry, jakož i zástupci neziskových organizací.
V případě zájmu o podrobnější informace o semináři či výzkumných projektech IKSP se obraťte na příslušné odpovědné řešitelky:
Mgr. et Mgr. Tereza Raszková TRaszkova@iksp.justice.cz (projekt „Penologický výzkum přípravy odsouzených na propuštění“)
Mgr. Petra Zhřívalová, Ph.D. PZhrivalova@iksp.justice.cz (projekt „Uplatňování nové diferenciace ve vězeňství (redukce počtu typů věznic)")