Koncepce rozvoje vězeňství v ČR
Netík, K. a kol. (1991). Koncepce rozvoje vězeňství v ČR. Bulletin studijní a výzkumně skupiny ředitelství SNV ČR, (3)
Zpracovali:
PhDr. Karel Netík, CSc.
pplk. PhDr. Miluše Urbanová, CSc.
kpt. JUDr. Drahomíra Medvedová
PhDr. Olga Holubová
PaedDr. Libor Halman
kpt. Ivana Dršková
Koncepce rozvoje vězeňství v ČR (1991)
Z předmluvy:
Ve všech oblastech naší společnosti je postupně nastolován nový pořádek. Zásadní změny se týkají i vězeňství.
... Předkládaný materiál má koncepční charakter a měl by být podnětem pro rozpracování teoretických postupů i praktických opatření v nově vytvořené struktuře československého vězeňství, které je chápáno jako článek nezbytně sociální služby pro společnost.
... Proto je také především nutné poskytnout široké veřejnosti - odborné i laické - pravdivé informace nejen o současném stavu našeho vězeňství, nýbrž i o předpokládaných perspektivách. Tato skutečnost je významná pro budoucí spolupráci s jedinci i společenskými institucemi a organizacemi. Vězeňství již nesmí být uzavřeno samo v sobě a zahaleno rouškou jakési tajuplnosti. Musí být pod kontrolou veřejnosti a jeho činnost musí probíhat v těsné ·spolupráci s ní. Humanizace vězeňství nesmí být deklarována jako pouhé teoretické stanovisko, ale musí najít své praktické uplatnění.
... V této souvislosti je prioritním úkolem vybudování takové organizační struktury našeho vězeňství a jeho obsahové náplně, která by v zákonných mezích vytvářela podmínky pro kvalifikovanou sociální službu poskytovanou jedincům, kteří se svým chováním dostali do rozporu se zákonem. Zásadní význam v této oblasti má vytvoření kvalifikovaného vězeňského personálu schopného plnit výchovné poslání, o jehož smysluplnosti nebude mít informovaná veřejnost pochybnosti, protože naplňování cíle výkonu trestu odnětí svobody bude prováděno v souladu s principy humanizace. (1991)