Diskusní setkání České národní skupiny Mezinárodní společnosti pro trestní právo v letech 2022, 2023 a 2024
Po dvouleté přestávce, způsobené omezeními v souvislosti s pandemií Covid-19, se Česká národní skupina Mezinárodní společnosti pro trestní právo vrátila k pořádání svých tradičních diskusních setkání, na nichž se scházejí přední odborníci z oblasti trestního práva a trestní justice, aby diskutovali nad vybraným tématem ze svého oboru. Tato diskusní setkání pořádá Česká národní skupina Mezinárodní společnosti pro trestní právo, z.s. (ČNS AIDP), již od roku 2004, kdy byla tradice zahájena organizací odborného semináře k implementaci Statutu Mezinárodního trestního soudu do českého práva na Právnické fakultě UK, a postupně se praxe ustálila na roční periodicitě akce. Témata diskusních setkání mají být aktuální či dlouhodobě významná pro obor trestního práva, přičemž vzhledem k postavení ČNS AIDP jako národní skupiny v rámci mezinárodní organizace zpravidla zahrnují nadnárodní prvek. V dosavadní historii diskusních setkání byla na programu následující témata:
- Problémy implementace Statutu Mezinárodního trestního soudu do právního řádu (2004 – seminář na PFUK)
- Lidská práva a závažné formy zločinnosti (2006)
- Zkrácené formy trestního řízení (2008)
- Rozhodovací praxe Evropského soudního dvora v trestních věcech ve vztahu k členským státům EU (2009)
- Evropský veřejný žalobce (2010)
- Trestní odpovědnost právnických osob v mezinárodním kontextu (2011)
- Zákon o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních (2012)
- První poznatky z aplikace institutu dohody o vině a trestu (2013)
- Rekodifikace trestního práva procesního – dokazování v trestním řízení (2014)
- Veřejný žalobce v trestním řízení: současnost a perspektivy (2015)
- Praní špinavých peněz a zajišťování výnosů z trestné činnosti (2016)
- Používání operativně pátracích prostředků a operativní techniky v trestním řízení ve vztahu k ochraně lidských práv a svobod (2017)
- Prokazování subjektivní stránky trestného činu (2018)
- Dvě větve deliktní odpovědnosti – trestání soudní a trestání správní (2019)
- Příprava nového trestního řádu – stav a perspektivy (2022)
- Trestní justice s mezinárodním prvkem a role ČR (2023)
- Dohoda o vině a trestu jako součást pronikání prvků common law do kontinentálního modelu trestního řízení (2024)
Pro připomenutí lze uvést, že Česká národní skupina AIDP je zapsaným spolkem, založeným jako tehdejší občanské sdružení v r. 2002. Historie národní skupiny je však mnohem delší a sahá hluboko před rok 1989. Samotná Mezinárodní společnost pro trestní právo (Association Internationale de Droit Pénal, AIDP) byla založena v roce 1924. Sdružuje členy individuální (jednotlivce) i kolektivní (instituce). Členové AIDP z téže země se mohou spojit do národní skupiny. Česká národní skupina se podílí na činnosti AIDP. Předmětem činnosti národní skupiny je studium stavu a vývoje trestního práva doma i v cizině, včetně mezinárodního práva trestního, a podpora institucí a legislativy v této oblasti za účelem větší účinnosti ochrany společnosti při současném respektování zásad humanismu a lidských práv.
Následuje stručná informace o obsahu a průběhu tří „postcovidových“ ročníků diskusního setkání ČNS AIDP.
Diskusní setkání ČNS AIDP, Praha, PF UK, 10. 11. 2022
Příprava nového trestního řádu – stav a perspektivy
V roce 2022 se národní skupina a její hosté opět po dvouleté přestávce sešli k diskusi nad aktuálním tématem z oblasti trestního práva. Jako téma akce byla zvolena příprava nového trestního řádu, neboť právě vrcholily práce nad návrhem paragrafového znění kodexu trestního práva procesního. Ještě před samotným diskusním setkáním proběhla volební členská schůze ČNS AIDP, na které byly na další čtyři roky zvoleny orgány národní skupiny. Za členy řídícího výboru byli zvoleni prof. JUDr. Jaroslav Fenyk, Ph.D., prof. JUDr. Jan Musil, CSc., prof. JUDr. Věra Kalvodová, Dr., a JUDr. Petr Zeman, Ph.D. Následně členská schůze zvolila předsedou národní skupiny prof. JUDr. Jaroslava Fenyka, Ph.D.
Diskusní setkání se poprvé konalo v prostorách, které národní skupině zapůjčila Právnická fakulta UK, jejíž katedra trestního práva je dlouholetým kolektivním členem ČNS AIDP. Zúčastnilo se jí přibližně třicet odborníků z řad soudců, státních zástupců, představitelů akademické sféry, pracovníků Institutu pro kriminologii a sociální prevenci a členů České národní skupiny AIDP. S úvodními referáty vystoupili Mgr. Lenka Trešlová z Ministerstva spravedlnosti ČR, které je garantem legislativy v této oblasti, a JUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D., soudce Nejvyššího soudu, který vedl a koordinoval přípravné práce na novém kodexu. Mgr. Trešlová účastníky seznámila s postupem prací na návrhu nové právní úpravy, dr. Říha se zaměřil na vysvětlení principů a hlavních změn, které by měla odrážet. Následná diskuse potvrdila, že navzdory již několika dekádám úvah a deklarovaných záměrů, ani samotná trestněprávní odborná obec stále není jednotná v názoru na vhodné budoucí směřování českého trestního práva procesního.
Diskusní setkání ČNS AIDP, Praha, PF UK, 16. 11. 2023
Trestní justice s mezinárodním prvkem a role ČR
Pro rok 2023 bylo za téma diskusního setkání vybráno působení českých státních zástupců v rámci Úřadu evropského veřejného žalobce. Hlavní příspěvky přednesli náměstek nejvyššího státního zástupce JUDr. Přemysl Polák, Ph.D., a Mgr. Petr Klement, náměstek Evropské veřejné žalobkyně. Téma přilákalo opět zhruba tři desítky trestněprávních teoretiků i praktiků, vzhledem k tématu setkání bylo vyšší zastoupení účastníků z řad státních zástupců a soudců.
Dr. Polák ve svém vystoupení osvětlil aktuální postavení a roli Úřadu evropského veřejného žalobce, a to ve vztahu k jednotlivým národním autoritám v oblasti veřejné žaloby, ale zároveň i v širším kontextu mezinárodní justiční spolupráce ve věcech trestních. Mgr. Klement následně navázal s popisem aktuální situace Úřadu evropského veřejného žalobce a jeho spolupráce s cca 130 Evropskými pověřenými žalobci v jednotlivých členských státech. Na základě konkrétních případů ilustroval mechanismus evropské spolupráce a zmínil i specifika spolupráce s třetími zeměmi. Diskuse ukázala, že jde o problematiku, která je pro odborníky v oblasti trestního práva významná jak z praktického, tak akademického hlediska, přičemž aktivity, blíže vysvětlující model Úřadu evropského veřejného žalobce a jeho vývoj, jsou v této odborné obci velmi vítané.
Diskusní setkání ČNS AIDP, Praha 21. 11. 2024
Dohoda o vině a trestu jako součást pronikání prvků common law do kontinentálního modelu trestního řízení
Tématem diskusního setkání ČNS AIDP v roce 2024 byl institut dohody o vině a trestu, a obecněji problematika zavádění prvků common law do českého trestního práva. Před zahájením diskusního setkání vedení národní skupiny poděkovalo JUDr. Janu Provazníkovi, Ph.D., za reprezentaci skupiny na 21. kongresu AIDP, jehož ústředním tématem byla „Umělá inteligence a trestní právo“. Dr. Provazník byl zároveň spoluautorem jedné z národních zpráv za ČR pro účely kongresu.
Úvodní příspěvky prezentovali nejvyšší státní zástupce JUDr. Igor Stříž a předseda národní skupiny prof. JUDr. Jaroslav Fenyk, Ph.D. Téma setkání a přednášející přispěli k zaplnění zapůjčené konferenční místnosti, kde se sešlo téměř 40 odborníků a zájemců o diskutovanou problematiku.
Dr. Stříž prezentoval aktuální statistické údaje o stavu a vývoji využívání institutu dohody o vině a trestu v ČR. Seznámil účastníky s metodikou Nejvyššího státního zastupitelství pro sjednávání dohody o vině a trestu, a na příkladech z praxe včetně související judikatury ilustroval vhodnost či akceptovatelnost tohoto institutu v našem prostředí. Prof. Fenyk především objasnil podstatu institutu dohody o vině a trestu, a dále se věnoval některým kontroverzním aspektům právní úpravy a aplikační praxe. Jak ukázala následná diskuse, vzhledem ke stále (i v odborné veřejnosti) ne zcela zažitým principům využívání (a tedy odlišnostem) institutů dohody o vině a trestu, prohlášení viny, či spolupracujícího obviněného, by bylo vhodné v tomto směru nabízet zejména (i budoucím) justičním praktikům více možností vzdělávání v oblasti jejich náležité aplikace.
Diskusní setkání ČNS AIDP probíhají ve velmi otevřené a konstruktivní atmosféře a zájemci o zvolenou problematiku na nich mohou načerpat mnoho nových poznatků. Formát akce, kdy zpravidla dva přední odborníci na dané téma vystoupí se svým pohledem na něj a následně je téma v diskusi rozebráno z dalších perspektiv zástupců různých profesí, se ukázal být velmi vhodnou platformou pro rozvíjení odborné a korektní debaty nad aktuálními problémy trestního práva a souvisejících oborů. Proto bude Česká národní skupina AIDP v pořádání podobně zaměřených akcí pokračovat i v dalších letech.