Penologický výzkum přípravy odsouzených na propuštění (B.6.)
Anotace:
Koncepce vězeňství do roku 2025 si stanovila jako jeden ze strategických cílů „Snížit recidivu trestné činnosti pomocí účinné práce s odsouzenými a propuštěnými z výkonu trestu odnětí svobody a vytváření prostředí k jejich úspěšné reintegraci do společnosti“. Předmětem výzkumného úkolu byl systém přípravy na propuštění odsouzených v podmínkách českého vězeňství vycházející z teorie, která obrací pozornost především na silné stránky pachatele. Pachatel by neměl být vnímán pouze jako soubor rizikových faktorů, ale je vhodné se zaměřit i na jeho pozitiva a pobyt ve výkonu trestu brát jako příležitost ke změně.
Výzkumy kriminální kariéry naznačují, že bod obratu u jednotlivce nelze zobecnit na všeobecný model, a faktory desistence, které jsou klíčové, leží často mimo kompetence systému spravedlnosti. Současný systém práce s odsouzenými v prostředí českých věznic je postaven především na stanovení míry rizika prostřednictvím nástroje SARPO. Pro úspěšné zahájení procesu desistence je zapotřebí stejnou pozornost věnovat i individuálním potřebám odsouzených. Hlavním cílem výzkumu bylo ověřit v českém prostředí, do jaké míry a jakými nástroji jsou vytvářeny podmínky pro desistenci osob propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody coby základní předpoklad reintegrace do společnosti.
Jednou z hlavních součástí výzkumu bylo dotazníkové šetření mezi speciálními pedagogy a sociálními pracovníky ve vězeňství, které se zaměřilo na jejich reflexi procesu přípravy odsouzených na propuštění od nástupu do výkonu trestu odnětí svobody až do přesahující postpenitenciární péče. Bylo doplněno psychologickým posouzením těch odsouzených, kteří se nacházejí v poslední fázi trestu odnětí svobody před propuštěním, a to ve výstupních oddílech a v rámci kontrolního souboru v oddílech standardních.